Dijital anahtar

Akıllı telefonunuzu yanınıza almadan evden çıkmıyorsanız, Fraunhofer Institute for Secure Information Technology (SIT) tarafından geliştirilen ShareKey sistemi ile akıllı telefonunuzu artık anahtar olarak da kullanabilirsiniz.

NFC yani, yakın alan iletişimi yöntemiyle geliştirilen sistemde kapınızı açmanız için sadece kilidi telefonunuza tutmak yeterli olacak. Dijital anahtar, e-posta veya MMS ile direkt olarak bir telefona gönderilebiliyor.

Daha önce bu sisteme benzer olarak geliştirilen Lockitron ve Unikey kullanımlarında Wi-Fi ve Bluetooth ile uzaktan talimat gönderilebiliyordu. Hackerlar için sinyal çalmanın daha kolay olduğunu düşünürsek,

Sharekey sisteminin daha güvenli olduğu söylenebilir. Kilidin açılması için sinyal değil, fiziksel olarak telefon ve QR kodunuz gerekiyor.

Sistemin diğer ilgi çeken özelliği ise geçerli olmasını istediğiniz süre ile istediğiniz kişiye erişim izni verebiliyorsunuz. Belirlediğiniz sürede geçerli olacak QR kod ile evinizin dijital anahtarı yalnızca sizin kontrolünüzde.

Örneğin, siz tatildeyken arkadaşınızın evinize girmesini istiyorsanız, QR kodu arkadaşınıza e-posta veya MMS ile gönderebilirsiniz.  Üstelik ne kadar süre ile geçerli bir giriş izni olacağını da siz belirleyebiliyorsunuz.

Araştırmacı Alexandra Dmitrienko, Modern güvenlik teknolojileri kapsamında oluşturulan Sharekey’in mevcut erişim kontrol sistemlerine kolayca entegre edilebileceğini belirtti.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak