Sosyal Medya Takip ve Algı Analizi

Müşteri memnuniyeti istatistikleri, saha çalışmaları derken son dönemlerde “Sosyal Medya Algı Analizleri” de araştırma dünyasında önemli bir yer almaya başlıyor.

Sosyal Medya Algı Analizlerinin önemli rollerinden biri iletişimi yönetmeye yardımcı olmasıdır. İletişimi yapılacak ürün ya da hizmetlerin, hedef kitle ile uyumunun araştırılması ve ölçülmesi gerekmektedir. Bu ölçümlemeler iki ayrı şekilde yapılmalıdır. Ölçümlemelerden ilki iletişim stratejilerini oluşturmasından önce; ikincisi ise yapılan iletişimin değerlendirilmesi ve sonuçlarının takibi içindir.

Sosyal medya, pek çok konuyu araştırmak için doğru adrestir. Yapılan reklam ve kampanyaların algısını ölçme, fiyatlandırma stratejisinin tüketici ya da müşterideki yansımasını algılama, pazarı ve rakipleri tanımada kısaca modern iş dünyası için oldukça önem taşıyan, yönlendirici bir kaynaktır.

Sosyal medyanın pek çok avantajı algı araştırmalarında da karşımıza çıkmaktadır. Bilgiler sosyal medyada daha güncel ve güvenilirdir. Kullanıcılar ürün, hizmet veya markalar hakkında konuşmakta ve birbirleri ile daha rahat bir şekilde değerlendirme imkânı bulmaktadırlar.

Sosyal medya algı analizi, BoomSonar gibi çeşitli sosyal medya takip araçlarını kullanarak; marka, kurum, rakipler veya faaliyet alanları hakkında algıyı analiz etmek ve bu analizler ile markanın pazardaki boşlukları görmesine,  müşteri ya da tüketicinin beklentilerini öğrenerek doğru iletişim stratejilerinin oluşturulmasına olanak sağlamaktadır.

Bu analiz tüm sektörlerden şirketler için gerekli ve yol göstericidir. Marka ve şirket karlılığına büyük rol oynayabilir. Marka ve kurumlar sosyal medya algı analizi ile algıyı daha kolay yönetebilirler. Bunun sonucunda da kurum imajı ve değeri artar, tüketici ile duygusal bağ kurulur ve kriz dönemlerinde “iyi niyet’’ ortamının daha çabuk sağlanmasının yolu açılır.

Sosyal Medya Algı Analizi ve Sosyal Medya Takip için daha detaylı bilgiye aşağıdaki haberimizden ve Türkiye’nin ilk ve en gelişmiş sosyal medya takip, raporlama ve analiz aracı BoomSonar linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak