İdeal Mesaj Uzunlukları Neler?

Sosyal medya kanalları, web siteniz ve de epostalarınız için ideal uzunlukları öğrenmek ister misiniz? SumAll ve Buffer tarafından bir süre önce yayınlanan infografik tam da bu konuyu ele alıyor. İşte, size okuyucuları sıkmadan blog, Facebook, Twitter ve diğer mecralarda kullanılacak post’ların ideal uzunlukları!

Tweet: Twitter her ne kadar 140 karakter ile sınırlı olsa da, 100 karakterin altındaki tweet’lerin %17 oranında daha fazla etkileşim aldığı tespit edilmiş.

Facebook Post: İletilerinizi yazarken aynı Twitter’daki gibi 100-140 karakterde bitirmeniz ideal. Ancak, ortalama 40 karakterli güncellemelerinizin, daha fazla sayıda karakterden oluşan iletilerinize göre %86 daha fazla etkileşim oranı var.

Linkedin Post: Linkedin’de B2B’ye yönelik paylaşacağınız postlarda 16-25 kelime arası, B2C için ise 21-25 kelime arasını tercih edebilirsiniz.

Blog: İdeal blog yazısı 1600 kelime civarındadır. Konu mümkün olduğunca kısa anlatılmalı, hatta 300 kelimede bitirilmelidir. Eğer çok uzun bir yazı yazmak zorundaysanız ara başlıklarla bölün veya yeni bir blog yazısında devam edin. Blog başlıkları için ise maksimum 6 kelimeli bir başlık oluşturmanız önem taşıyor.

E-posta: Genellikle önemli mesajlarla bir arada bulunan posta kutularında gezinirken kimsenin uzun uzun bütün e-postaları okuyacak zamanı yoktur. Derdini hızlıca anlatabilen ideal bir e-posta 50 kelimeden oluşurken, ideal e-posta başlık aralığı ise 28-39 karakter arasında. Bu aralıktaki başlıkların açılma oranının %12.2 oranında daha fazla olduğu gözlenmiş.

Web Sayfası Yazı Satırı: İdeal satır uzunluğu 12 kelimedir. Eğer satır daha fazla uzarsa okuyucunun dikkati dağılır ve yazının içinde kaybolur.

Paragraf: Paragrafları çok uzatmaya hiç gerek yok! İdeal paragraf boyutları 3 veya 4 satırdır.

Youtube Videosu: YouTube videolarının ideal izlenme süresi 3 dakika.

Podcast: Rakam ilginç gelebilir ancak 22 dakikalık programlar, dinlemek için ideal konsantrasyon süresini tanımlar. Bu süreyi geçtiğinizde insanlar dinlemeye ara vermek isterler.
Podcast için TitleTag: Podcast’ınızı açıklayan bu yazıyı 55 kelimeyle sınırlamaya çalışmanızda fayda var.

Domain Adı: Kolay hatırlanması açısından ideal uzunluk 8 karakterdir. Ancak, bu sınır SEO ve diğer hedefleriniz de göz önüne alındığında her zaman mümkün olamamaktadır.

Unutmayın, internet klasik kanallardan farklı olarak okuyucuya kolayca dikkatini dağıtabileceği birçok ortam sunar. Onlara zamanlarına değecek kısalıkta içeriği hızlıca verebilirseniz doğru hedef kitleye ulaştığı sürece içeriğinizin dikkate alınacağından emin olabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak