Twitter`da Bölgesel Büyüme

Twitter, 500 milyon profile ulaştı

İstanbul en aktif 12. şehir

Sosyal Medya üzerine yaptığı araştırmalarla ve veri sağlayıcı olarak tanınan Fransa merkezli şirket Semiocast, Twitter’da bölgesel büyümeyi ve en aktif şehirleri araştırdığı son çalışmasını yayınladı. Araştırmaya göre Twitter, Haziran 2012 itibariyle 500 milyon profile ulaştı. Bu sayının 140 milyonu sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılara ait. Araştırmada Türkiye, sayısı hızla 10 milyona yaklaşan Twitter profil oranıyla 11. sıradaki yerini koruyor. Haziran 2012’de en çok tweet atılan şehirlere bakıldığında birinci sırada Endonezya’nın başkenti Jakarta, ardından Tokyo ve Londra geliyor. Bu listede İstanbul, % 0.7’e yakın bir tweet atma oranıyla 12. sırada yer alıyor. Araştırmaya göre Japonya ve Kore’de kullanıcı tabanlı büyüme yavaşlamasına rağmen; Japonya, halen mecradaki en aktif ülke olarak dikkat çekiyor.

Semiocast’in çalışmasına 1 Temmuz 2012 tarihinden önce açılmış 517 bin Twitter hesabı ve aynı zamanda 1-30 Haziran arasında atılan tüm açık tweet’lerin %27’sini oluşturan 1.058 milyar adet tweet dahil edilmiş. Çalışma, Ocak ayında yapılan ve Twitter’daki aktif ülkelerin incelendiği daha önceki bir başka araştırmaya dayanarak yapılan 6 aylık bir karşılaştırmayla sunuldu.

Amerika, Twitter kullanımında duraklama dönemine girdi

ABD, 141.8 milyon profil sayısıyla tüm Twitter kullanıcılarının %27.4’ünü barındırıyor. Bu oranın Ocak ayındaki karşılığı %28.1 olarak gözüküyor. Haziran 2012’de atılan tüm halka açık tweet’lerin %25’i bu bölgedeki kullanıcılar tarafından yapılmış. Amerika Birleşik Devletleri Twitter’daki egemenliğini hala elinde tutuyor olmasına rağmen; artık, Twitter kullanımı bu bölgede doygunluğuna ulaşmış olacak ki, diğer ülkelerde daha hızlı bir büyüme göze çarpıyor.

Yeni açılan profil oranları 6 aylık süreçte 33.3 milyondan 41.2 milyona ulaşan büyüme yaşayan Brezilya’da hala çok yüksek. Brezilya’daki kullanıcılar, tüm Twitter profillerinin %8.0’nı oluşturuyor; ancak, Haziran ayında atılan tüm açık tweet’lerin sadece %6.6’sı bu bölgeden yapılmış. En çok tweet atılan 20 şehir sıralamasında da Brezilya’daki en büyük iki şehir olan Sao Paulo 4. ve Rio de Janerioise 16. sırada yer alıyor.

Profil sayısıyla Ocak ayındaki ikinciliğini Haziran itibariyle Brezilya’ya veren Japonya, 6 ayda %17 oranla en yavaş büyüyen ikinci ülke olmasına rağmen, Twitter’da en aktif ülkeler sıralamasının ikinciliğini de elinde bulunduruyor. Haziran ayında atılan tüm açık tweet’lerin %10.6’sı, tüm Twitter kullanıcılarının %6.7’sını barındıran Japonya’dan yapılmış. Sonuç olarak bu durum, başka bir veriyi de gözler önüne seriyor. Twitter’da en çok kullanılan dil İngilizce’den sonra Japonca olmaya devam ediyor.

Birleşik Krallık (4.) ve Endonezya (5.) arasındaki fark da gün geçtikçe daralıyor. Bu ülkeleri Meksika, Kanada, İspanya, Filipinler ve Türkiye takip ediyor. Fransa da 6 ay içerisinde %1.6’dan düşüşle %1.4 payı temsil eden 7.3 milyon kullanıcıyla 18. sırada yer alıyor.

Twitter’da Arapça kullanımı da hızla büyümeye devam ediyor. Arapça bugün, açık atılan tweet’lerde izlenen %2.8 oranla en çok kullanılan 6. dil durumunda. Riyadh’ın ise en aktif şehirler arasında 10. sıraya yükselmesi ve Suudi Arabistan’dan yapılan profil kayıtlarının 6 ayda %93 büyüyerek 2.9 milyona ulaşması da bu gelişmenin diğer işaretleri olarak sunuluyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak