Twitter’da Siyasilerin Gündemi


Ücretsiz sosyal medya ölçümleme ve analiz programı BoomSocial, siyasilerin Ekim ayı performanslarını ortaya çıkardı. Siyasilerin paylaştıkları içerikler arasında Ekim ayında en çok retweet alan ilk 100 iletiden 86’sı AK Partili siyasetçilere ait.

En çok Retweet Şafak Pavey’e

İnternet ve sosyal medya takip programı BoomSonar desteğinde geliştirilen BoomSocial’ın verilerine göre Ekim ayında en çok paylaşım alan iletiler arasında türban konusu önemli bir yer tuttu. Siyasilerin tweetleri arasında en çok retweet alan ilk dört tweet türban tartışması ile ilgili yazıldı. Geçtiğimiz ay en çok retweet edilen içerikler, CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’in ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konu ile ilgili paylaşımları oldu.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın yurt ücretleriyle ilgili açıklaması ve Ankara’daki ağaçlandırma çalışmasıyla ilgili tebriki ilk 10’a girerken, AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül’ün İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kentsel Dönüşüm projesiyle ilgili tweeti de en çok retweet alan iletiler arasında yer aldı. Başbakan Erdoğan’ın Kurban Bayramı tebriki, MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Saffet Sancaklı’nın 29 Ekim iletisi ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in iletisi ilk 10’a giren diğer içerikler oldu.

En Çok Favori Saffet Sancaklı’da

Ekim ayında en çok favori alan tweet, eski milli futbolcu ve MHP MYK üyesi Saffet Sancaklı’nın 29 Ekim’de paylaştığı içerik oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP listede yok

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun tweetleri Ekim ayında ilk 100’e giremedi. Ufuk Aras’ın ise meclis dışında olmasına rağmen başörtüsüyle ilgili yazdığı iki tweet ile ilk 100’e girmesi dikkat çekti.

BoomSocial’ın Ekim ayı verilerine göre, Eylül ayında olduğu gibi parti hesaplarının ileti etkileşimi, siyasetçilerin hesaplarına göre daha düşük oldu. Twitter hesaplarının büyüme hızı, ileti kullanımı ve takipçileriyle girdiği etkileşime göre hesaplanan Boom Kalite Skoru (BQS) en yüksek olan hesaplar ise, 28’er puan ile AK Gençlik, Kadıköy Belediyesi ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’in Twitter hesapları oldu.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak