Yeni Facebook Akışı

Facebook Haber Akışı Güncellemesi

Facebook Haber Akışı sıklıkla değişiyor… Zaman zaman kişilere en uygun içerikleri zaman zaman da doğru reklamları ve marka sayfalarını göstermek için yapılan bu değişikliklere bir yenisi daha eklendi.

Kullanıcılara Ulaşmak İçin Feed Quality Panel

Sadece beğendiklerimiz ya da yorum yaptıklarımıza göre hazırlanmış bir akışın ilgi alanlarımızı tamamen yansıtmadığını düşünen Facebook yetkilileri, kullanıcıların en uygun içerikleri görmeleri için akışlarda bir değişikliği daha gerekli gördüler. En etkili Haber Akışı‘na ulaşmak amacıyla kullanıcıların geri dönüşlerini almak için birçok anket düzenlemek üzere Feed Quality Panel’i oluşturdular.

Feed Quality Panel ile her gün binlerce kişiye ulaşan Facebook, kullanıcılardan karşılarına çıkan içerikleri değerlendirmelerini ve bu deneyimi geliştirme konusundaki önerilerini istediler. Dünyanın dört bir yanından on binlerce kişiden de karşılarına çıkan hikayeleri 1’den 5’e kadar oylamalarını istediler. Bu değerlendirmelerin ışığında da herkesin akışına düşecek paylaşımları daha doğru tespit edebilmeye ve en uygun paylaşımları sıralamaya başladılar. Üstelik kullanıcılar bu içerikleri hiç tıklamasalar, beğenmeseler ya da yorum yapmasalar bile!

Oluştutrulan yeni Haber Akışı algoritması ile Facebook, kullanıcıların hem etkileşime geçeceği hem de en üstte görmek isteyeceği içerikleri derlemeyi hedefliyor.

Sayfalar Etkilenecek mi?

Bu değişikliklerin sayfaları nasıl etkileyeceğine gelirsek, yetkililer sayfaların erişimi ve etkileşimi açısından çok büyük değişiklikler ön görmüyorlar. Ancak, bazı sayfalara yönlendirilen trafiklerde artma ya da azalma bekliyorlar. Buna bağlı olarak da sayfalarda bazı rakamlarda değişiklik görmek mümkün olacak gibi. Örneğin; çok tıklama alan içerikler, eğer Haber Akışı’nda üstlerde görülmek istendiğine dair geri bildirim alamazlarsa, sadece bu sebeple daha çok gösterilmeyecekler.

Yeni algoritmayla daha etkili sonuç almak için markaların sadece tıklama ya da etkileşime odaklanmak yerine takipçiler için anlamlı içerikleri paylaşmaları tavsiye ediliyor.

Anlaşılan, bu değişikliklerle birlikte kullanıcı olarak daha bize dönük içeriklerle karşılaşacağız. Sayfa yöneticisi olarak da etkileşimden daha anlamlı metrikleri de değerlendirmeye katmamız gerekecek gibi görünüyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak