YouTube Çocuk İçeren Videoları Yorumlara Kapatıyor

YouTube, çocuklar konusunda ne kadar hassas olduğunu ortaya koyan bir karar aldı. Artık çocukların olduğu birçok kanaldaki videolar yorumlara kapatılacak.

Gelecek aydan itibaren YouTube’daki hemen hemen bütün çocuk içeren videoların altında yorum bölümünü görmeyeceğiz. Bu adımın atılmasına neden olan ise Disney, Nestlé, AT&T ve Epic Games gibi büyük şirketlerin çocuklar hakkında kötü yorum yazılan videolarda reklamlarının yayınlandığını fark edip reklam harcamalarını durdurması olmuş. Yani YouTube’daki hassasiyetin arkasında reklam gelirleriyle ilgili ekonomik bir sebep de var.

Bu arada YouTube, yorum kapama özelliğinin bütün kanal sahiplerini kapsamadığını da duyurdu. Bazı kanallarda yorum bölümü bulunmaya devam edecek, ama tek bir şartla: Bu kanallar, yazılan yorumların sıkı bir şekilde takipçisi olacak. YouTube bu konuda güzel bir önlem de aldı daha da geliştirdiği moderasyon algoritması, kötü yorumları belirleyip otomatik şekilde silecek.

YouTube bu girişiminin ilk adımında bir hayli yorum temizliği yaptı bile. On milyonlarca yorum ve 400’den fazla kanal yayından kaldırıldı.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak