YouTube Kartları

youtube-end-card

YouTube kartları daha çok videolardaki etkileşimi artırmak için kullanılıyor. Video izleyicilerini belirli bir linke yönlendirebilen kartlar, türlerine göre özelleştirilmiş resimler, başlıklar veya harekete geçirici mesajlar gösterebiliyor.

YouTube kartları, videoların son 5-20 saniyesine eklenebiliyor ve kanala göre özelleştirilerek hazırlanan tasarımların eklenmesine olanak sağlıyor.

Kartların performansları YouTube Analytics‘teki Kartlar Raporu’ndan takip edilebiliyor. Bu yıl yapılan geliştirmelerle YouTube kartları artık mobil cihazlarda da kullanılabiliyor ve videolara güzel bir arayüzle oturtuluyor.

youtube-mobil-uyumlu-end-card

YouTube Kartlarının Çeşitleri

Bir videonun sonuna en fazla 5 adet ekleyebileceğiniz kartların 6 farklı çeşidi bulunuyor. Her kart çeşidi için farklı özellikler ve yönetmelikler geçerli.

1. Kanal kartları

İzleyicilere seslenilmek istenen bir kanala bağlantı oluşturulan kart çeşididir.

2. Bağış kartları

ABD’deki kâr amacı gütmeyen kuruluşlara para toplamak isteyen içerik oluşturucularına uygun kart modelidir. Videoların sonunda çıkan YouTube bağış kartlarıyla bu tip kuruluşlar için para toplanabilir.

3. Hayran bağışları

Hayranların video sayfası üzerindeyken doğrudan parasal katkıda bulunarak video üreticilerine teşekkür etmelerine izin veren kart çeşididir.

4. Bağlantı kartları

İlişkilendirilmiş web sitesi kartları

Videolarda ilişkilendirilmiş web sitelerine doğrudan bağlantı oluşturan kart çeşididir. Bu kartı kullanmak için hesapla ilişkilendirilmiş bir web sitesi gerekmektedir.

Kitle fonlaması kartları

İzleyicileri, yaratıcı projelerinize linklerle yönlendirebileceğiniz kart çeşididir.

Ürün kartları

Lisanslı ürünleri doğrudan videoda tanıtan karttır.

5. Anket kartları

Bu kartlar, anket soruları aracılığıyla izleyicilerle etkileşime geçer ve farklı seçeneklere oy vermelerini sağlar. İzleyicilerinizin bir husustaki fikirlerini öğrenmek için güzel bir tercihtir.

6. Video veya oynatma listesi kartları

İzleyicilerin ilgilerini çekebilecek diğer herkese açık YouTube videosuna veya oynatma listesine bağlantı oluşturur.

1 Yorum
  1. bu video oynatma kartları çok can sıkıcı videonun son 20 saniyesinde ekranı kaplayan kartların olması çok ilgi çekmıyor ve kapatma yöntemini bulamadım bir izleyicinin bunu kapatamaması izleyiciyi saf yerine koymaktan baska birşey değil

Bir Yanıt Bırak