Companion ile Asla Yalnız Yürümeyeceksin!

Akşamları tenha sokakları kullanan veya kullanmak zorunda kalan kişilere yönelik geliştirilen güvenlik uygulamaları özellikle kadınların yakın merceğinde! Bu aplikasyonlardan biri de Michigan Üniversitesi’nden beş öğrencinin yazdığı Companion… Bir arkadaşınızın yoldayken size göz kulak olmasını sağlayacak uygulamanın diğerlerinden farkı ise telefonunuzun GPS özelliğini kullanarak haritada gerçek zamanlı olarak yerinizi gösterebilmesi.

Uygulamanın kullanımı ise oldukça basit. Companion’ı telefonunuza indirerek gideceğiniz yeri uygulama üzerindeki haritaya işaretliyorsunuz ve kendinize bir “yol arkadaşı” (companion) seçiyorsunuz. Bu kişi hareketlerinizi gideceğiniz yere kadar harita üzerinde görebiliyor.

Hareket halindeyken hızınız aniden artar veya yolunuzdan saptığınız görülürse Companion size bir mesaj atarak 15 sn. içerisinde her şeyin yolunda olduğunu onaylamanızı istiyor. Kişi eğer 15 sn. içerisinde bu çağrıya cevap vermezse uygulama yol arkadaşınıza uyarı gönderiyor ve telefonun yüksek sesle gürültü yapmasını sağlıyor.

Bunun dışında kullanıcı da endişelendiği bir anda uygulamadaki “I Feel Nervous” butonuna basarak bölgedeki yerel bir güvenlik ağı varsa onlara haber verebiliyor ve acil bir durumda tek tıkla polisi arayabiliyor.

iTunes ve Google Store’dan indirilebilen Companion, özellikle KSS projelerine ilham verecek gibi görünüyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak