Dünya Pokémon GO’yu Çok Sevdi!

90’lı yılların ortasında hayatımıza giren ve girdiği ilk günden itibaren çocukların favorisi olan Pokémon, aradan geçen onca yılın ardından şimdi tüm dünyanın favorisi. Pokémon GO adıyla Nintendo ve Niantic tarafından yayınlanan bu oyun şimdilerde yediden yetmişe birçok kişinin telefonunda onları adeta birer Pokémon ustasına dönüştürüyor.

Peki, kısa sürede böylesi büyük bir başarı yakalan Pokémon GO hayatımızda ne gibi değişikliklere yol açacak dersiniz? Daha kaliteli Pokémon yakalamak için yolu uzatan taksiciler, hem peynir kesip hem Charmander yakalamaya çalışırken kendini sakatlayan bakkal amcalar, PokeStop önlerinde çaktırmadan Pokitop toplayan teyzeleri saymıyoruz tabii ki de.

Markalar İçin PokéFırsatlar

Pokémon GO için ilk hamleyi yapan McDonald’s, şubelerini birer PokeStop’a dönüştürecek. Bu sayede McDonald’s şubelerindeki oyunculara ekstra indirim ve oyun içi fırsatlar sağlanacak. İlk etapta ABD için geçerli olacak uygulama daha sonrasında global pazara yayılacak. Bu anlaşma nereye gider bilinmez ama şimdiden “1 TL farkla Pokitop’unuzu büyütmek ister misiniz?” “Hamburgerimden Bulbasaur çıktı lütfen değiştirebilir misiniz?” gibi soruları duymaya alışsak iyi olacak.

Tinder’ı Geçti, Sırada Twitter Var

Şimdiden büyük şirketlerin dikkatini çekmeyi başaran Pokémon GO resmi olarak tüm ülkelerde yayınlanmamasına rağmen bir hayli yüksek oyuncu sayısı yakalamış durumda. SmilarWeb verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Android telefonların %2’sinde Tinder bulunuyor. Ancak Pokémon GO %5,8 ile Tinder’ı çoktan geride bırakmış durumda. Tinder’ın kullanıcı sayısını 4 günde aşan Pokémon GO’nun kısa bir süre içerisinde Twitter kullanıcı sayısını da geçmesi bekleniyor. Pikachu’dan bile daha hızlı ilerleyen Pokémon GO, günlük kullanım süreleri bakımından ise WhatsApp, Instagram, Snapchat ve Messenger’i gerisinde bırakmış durumda.

Bu denli kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Pokémon GO geçici bir heves mi olacak yoksa büyük şirketler ve yaratıcı projeleri sayesinde hayatımıza daha da fazla mı entegre olacak bunu zaman gösterecek. Bekleyelim ve görelim.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak