Gmail, 15’inci Yaşını Kutluyor!

1 Nisan 2004’te e-postalarımıza talip olmaya başlayan Gmail, 15 yıllık birlikteliğimizde bize ve kendisine neler kattı? Bu birlikteliği büyütmek için neler yaptı? Bu konuyu mercek altına alıyoruz.

Gmail ile Nostaljik Yolculuk

Arama motoru Google’ın gücünü arkasına alan Gmail, tanıştığımızda mesajlarımızı sohbet akışında düzenleme kararı aldı, çünkü bu şekilde mesajlarımızı daha kolay bulabilir ve yanıtlayabilirdik. Aynı zamanda 1 GB’lık hafızasıyla da kalplerimizi çalmıştı, ne de olsa bu rakam o zamanlarda e-posta hizmeti veren diğer rakiplerin sunduğunun neredeyse 100 katıydı.

Hatırlar mısınız? 2000’lerin ortasında, istenmeyen e-postalar başımızın belasıydı. Gmail, o dönemlerde bu konuda bir önlem alarak istenmeyen e-postaların gelen kutumuza ulaşmasını engelledi. İstenmeyen e-posta filtresi kapasitesini geçen yıllar boyunca yapay zekadan aldığı destekle geliştirmeye de devam etti. Şu an yapay zeka sayesinde her 1 dakikada 10 milyon istenmeyen e-postayı engelliyor.

Gmail hayatımıza girdiğinde akıllı Android telefonlarla da henüz tanışmamıştık. Mobil cihazların ekmek, su gibi hayatımızın vazgeçilmezi olduğu zamanlarda ise yüzünü değiştirdi ve tek seçenek olan masaüstü versiyonunun yanına telefon ve tablet seçeneklerini de ekledi.

Gmail ile Geleceğe Yolculuk

Hemen hemen her yılını yeniliklerle karşılayan Gmail, 15. yılında da bu klasiğini bozmadı ve doğum günü pastasını üflemeden önce bazı yeniliklerini duyurmak istedi. İşte o yenilikler:

Yardımsever Gmail, parmaklarımızı yormadan daha hızlı e-postalar yazmamızı sağlayan özelliği “Smart Compose”u daha da geliştiriyor. Her hafta, kullanıcıları 1 milyardan fazla harfi yazma zahmetinden kurtaran Smart Compose özelliği İspanyolca, Fransızca, İtalyanca ve Portekizce dillerinde de hizmet vermeye başlayacak. Aynı zamanda şimdiye kadar sadece Pixel 3 cihazlarda olan özellik Android cihazlara da geliyor, hatta net bir tarih veremesek de iOS cihazlara da gelecek.

Gmail’in diğer yeniliği de çok akıllıca, hatta hayallerimizdeki yenilik. Çünkü artık e-postamızın karşı tarafa ne zaman iletilmesi gerektiğinin kararını verebileceğiz. Bu özellik ile saat dilimlerinin farklı olduğu yerlerde yaşayan birine ya da tatilde olan birinin tatil dönüşüne göre uygun tarih ve zamanı seçerek mesaj gönderebiliriz.

Son yeniliklerle ise Gelen Kutusu’ndan ayrılmadan diğer özellikleri de kullanabileceğiz. Google Dokümanlar’daki bir yorumu cevaplayabilir ya da bir otel tavsiyesine göz atabiliriz. Bu konu hakkındaki detaylı bilgiyi geçen ayki Gmail yazımızdan alabilirsiniz.

Yeni yaşında bize yenilikler armağan etmeyi unutmayan Gmail’e nice 15 yıllar diliyoruz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak