Google Fact Check Türkiye’de!

Canımız Google, bildiğiniz üzere 10 kişiden 9’unun kullandığı akıllı olduğu kadar kapsamlı bir arama motoru. Sadece arama motoru olsa iyi! Bize her geçen gün yeni özellikler sunuyor ve kendini geliştirmekten kaçınmıyor! Tıpkı her uygulamada olduğu gibi…

Google yepyeni bir özellik geliştirmiş ve bu özellikle yalan haberlerin önüne geçmeye karar vermiş. Aslında Google bu özellik üzerine bir sene öncesinden çalışmaya başladı. Fakat ilk olarak yalan haberlerin sürekli gündemde olduğu Amerika’da hayat geçirdi. Şimdi ise Türkiye’de! Factcheck, yani bilgi doğrulama sistemi dediğimiz yeni özellik, Google Haberler ve Google Arama uygulamalarının kullanıldığı her yerde tüm dillerde görülebilecek.

Bu sistem nasıl çalışıyor?

Google bu yeni özelliği ile ilgili bir açıklama yaptı ve haberlerin altında gözükecek altdoğruluk kontrolünün Google tarafından sağlanmayacağını dile getirdi. Üçüncü şirket veya şahıslar tarafından yapılacak bu kontroller daha doğru bilgiye ulaşmamız için bize yardımcı olacak. Haberi yayınlayanlar “fact check” etiketinin altında görünmesini, yani haberin doğru olduğunu, kanıtlamak istiyorsa makalelerinin içine ilgili markup tag‘ini eklemeleri yeterli olacak.

Google bununla kalmayıp geriye dönük haberleri de inceleyecek. Farklı fikirler ve öneriler alıp güvenli ve oldukça kullanışlı bir uygulama yaratmayı hedefleyen Google bizce başarılı olacak!

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak