Görünmeyeni görünür yapmak

Kuzey Koreliler, dünyadaki 35 milyon mültecinin 300.000’ini oluşturuyor ve her yıl yüzlerce Kuzey Koreli işkence görerek ülkelerine geri gönderiliyorlar. Fakat Güney Korelilerin bu durum karşısında gözleri kör. Güney Kore’de bulunan, Samsung Grup’a bağlı Cheil Worldwide reklam ve dijital pazarlama ajansı, UNICEF ile birlikte görünmeyeni görünür kılacak bir kampanya hazırladı.

Cheil çalışanları yurtiçinde ve yurtdışında mültecilerle röportaj yaparak gerçek görüntülere dayalı videolarını çekti. Daha sonra 3D teknolojisi kullanılarak mültecilerin üç boyutlu, mini figürleri oluşturularak onlarca figür, bir serginin bulunduğu müzede gizli köşelere saklandı.

Tipik bir serginin aksine, ziyaretçilere dağıtılan kitapçıklar aracılığıyla onlardan bir “eğlence” unsuru gibi saklı figürleri bulmaları istendi. Her heykelciğin QR / NFC kodları taranarak, ziyaretçilerin telefonları aracılığyla mültecilerin hikayelerini dinlemeleri sağlandı.

3D teknolojisi ile mobil teknolojinin buluştuğu bu kampanya sayesinde ziyaretçiler ve mülteciler arasında duygusal bir bağ kurulmuş oldu. Ziyaretçilerin oluşturulan Facebook sayfasından içerik paylaşımı yaparak mülteciler hakkında toplumsal bilinç oluşturulmasına yardımcı olduğu proje, ülke çapında oldukça ses getirdi.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak