İnternet ve Sosyal Medya Takip Programları

Sosyal medya, iletişimde engelleri ortadan kaldıran güncel bir kavram. Sosyal medya kanallarının popülerliği her geçen gün biraz daha artarken, yeni mecraların da ortaya çıkması ile sınırları daha da genişliyor. Sosyal medya, iletişime yeni bir boyut katması sebebi ile markalar için de vazgeçilmez bir alan. Eskiden marka ile ilişkilerinde sadece seyirci konumunda olan internet kullanıcıları, Sosyal medya kanalları sayesinde artık katılımcı durumundalar. Sosyal medya kavramı ile yorum yapan, eleştiren, tartışan ve paylaşan bir internet topluluğu oluştu. Günümüzde bir markanın kimliğini kendi söylemlerinden çok kullanıcıların marka hakkında söyledikleri belirliyor. Bu sebeple kullanıcıları ve hedef kitleleri ile çift yönlü iletişimi sürdürmek isteyen markalar, kullanıcıların söylediklerini dinleyebilecekleri takip programlarına ihtiyaç duyuyorlar.

Internet & Sosyal Medya Takibi Nedir?

İnternet ve Sosyal Medya takibi kişi, kurum ya da markaların, sanal ortamda kendileri hakkında yazılanların takip edilmesi, analizi ve raporlanması işlemleridir. Bu takip işlemi sırasında markalar 6 temel sorunun yanıtını arar:
• Kullanıcılar hakkımızda ne düşünüyor?
• Sunduğumuz hizmet ya da servislerden memnunlar mı?
• Ne zaman ve hangi kanallarda konuşmayı tercih ediyorlar?
• Neleri seviyorlar, nelerden nefret ediyorlar?
• Rakiplerimiz hakkındaki düşünceleri nelerdir?

Online takip işlemi, sosyal medya datasının çok büyük boyutlarda olması, karmaşıklığı ve yapısı gereği kontrol edilemez oluşu sebebi ile kolay bir süreç değil. Bugün yüzlerce farklı program ve servis sağlayıcı markalara bu hizmeti sağlamak için yarışıyor.

Takip Programını Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor

Online takip sektöründe çok geniş mecraları kapsayan gelişmiş yazılımlar olduğu gibi, sadece belirli kanallara yönelik detay hizmet veren servisler de mevcut. Markalar bu yazılımlar içerisinden hangisini kullanacağına karar vermeden önce kendi önceliklerini belirlemek zorunda.

Yine de bir marka tüm gereksinimlerini detaylıca belirlese bile, karşısında mutlaka kullanabileceği birden fazla yazılım olacaktır. Peki, hangi yazılımın daha iyi olduğunu nasıl belirleyebiliriz?
İşte bir takip sisteminin kalitesini ortaya koyan değişkenler:
1- Tarama Kapsamı: İnternet ve Sosyal Medya çok geniş bir kavram. Özellikle Sosyal Medya kanallarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Ayrıca Sosyal Medya yeni sayılabilecek bir kavram olduğu için henüz sınırları net bir şekilde belli değil. Bu sebeple bir takip yazılımı hangi mecraları taradığını açık ve net bir şekilde listeleyebiliyor olmalı.

2- Tarama Yoğunluğu: Tarama kapsamının ihtiyaca uygunluğu belirlendikten sonra, bu kaynakların ne kadar verimli taranabildiğinin de ölçülmesi gerekli. Program ya da servisin belirlenen mecralarda yazılan içeriklerin ne kadarını yakalayabildiği ve bunları ne kadar gecikme ile kullanıcıya sağlayabildiği doğrudan yazılımın kalitesini belirler. İyi bir yazılım, tarama kapsamındaki mecralarda paylaşılan içeriklerin – özel durumlar haricinde- tamamını yakalayabiliyor ve eş zamanlı ya da minimum gecikme ile kullanıcılarına gösteriyor olmalı.

3- Veri Kalitesi: Program ya da servis tarafından sağlanan datanın kalitesi, takip programı seçimlerinde en önemli kriterlerden birisidir. Kullanıcıya sağlanan verilerin eksiksiz, spam ve ilgisiz sonuçlardan filtrelenmiş, ait olduğu mecraya göre özel olarak filtreleme seçenekleri ile birlikte analize hazır olarak sağlanması gerekir.

4- Raporlama ve Analiz Sayfası: Kullanılacak yazılımın gelişmiş bir raporlama ara yüzüne sahip olması oldukça önemli. Gelişmiş bir raporlama sayfasında, takip edilen konular ile ilgili içeriklerin genel durumunu rahatça görebilmeli ve istediğiniz takdirde taranan mecraya özel detay grafiklere erişebilmelisiniz.
Sayfanın Excel, Word ya da PDF ortamlarına export yöntemlerine sahip olması ve gerektiğinde kullanıcı bazlı özelleştirilebilmesi de rapor sayfasından maksimum verim alınmasını sağlayacaktır.

5- Ölçümleme Sistemleri: Tam kapsamlı bir rapor alınabilmesi için, takip sisteminin global anlamda kabul görmüş ölçümleme yöntemlerini içerisinde barındırması ve kendi özel ölçüm değerlerini de kullanıcıya sunması gerekir.

6- Platform Bağımsız: Kullanılacak yazılımın Windows, Mac OS ve diğer platformlar üzerinden erişilebilir olması da kullanım kolaylığını arttırması açısından çok önemli. Özellikle mobil cihazlar üzerinden de eksiksiz şekilde erişilebilen bir program, rakiplerinin bir adım önüne geçecektir.
Seçiminizi yaparken bu değişkenlerin yanı sıra, programın farklı site ve sosyal ağları bu kanalların dinamiklerine uygun şekilde takip edip, edemediğini sorgulamanız da, kötü bir sürpriz ile karşılaşma olasılığınızı azaltacak etkenlerin başında gelir.  Son kararınızı vermeden önce programı kısa bir süre de olsa test etmenizde fayda var.

Tick Tock Boom olarak tüm bu kriterleri ve daha fazlasını dikkate alarak geliştirdiğimiz Eş Zamanlı İnternet ve Sosyal Medya Takip Programı BoomSonar ile hem markanızı, hem rakiplerinizi, hem de sektörünüzü yakından takip edip, bir çok farklı rapor alabilir, aynı zamanda yine eş zamanlı bir şekilde analizlere ulaşabilirsiniz. Hala BoomSonar ile tanışmadıysanız, bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak