İşaret dilinden eş zamanlı sesli çeviri

İşitme ve konuşma engeli bulunan insanlarla iletişim kurmak için işaret dili en etkili araçtır. Ne yazık ki, engelli kişiler dışında çoğumuz işaret dili öğrenmek için hiçbir adım atmıyoruz. KinTrans adlı şirketin geliştirdiği proje bu soruna çözüm üretebilmek için tasarlanmış. Geliştirilen akıllı eldiven ile işaret dilini eş zamanlı konuşmaya dönüştüren projenin adı Hands Can Talk.

Arapça ve İngilizce dillerde işaret dilini çevirebilen sistemin yazılımı Microsoft Kinect teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş.

Turn8 hızlandırıcı programının bir parçası olarak geliştirilen sistem, konferanslar ve dersler gibi resmi durumlar için tasarlanmış. Kinect sensörü ile kullanıcının el ve yüz hareketlerini algılarken, sensör önüne yerleştirilebilen hoparlörü ile de sesleri algılayan sistem, eş zamanlı çeviri yapabiliyor.

Sistem şu anda Kinect donanım kullanımını gerektirmesine rağmen, Google Glass gibi giyilebilir teknoloji ve jest-izleme teknolojisi kullanılarak geliştirilirse çok yakında konuşma engelli insanların sorunsuz iletişim kurmasını sağlayabilir.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak