Marka Sayfalarıyla Etkileşimde Psikolojinin Etkisi

Etkileşim-Analizi-Sosyal-MedyaTüketicilerin sosyal medyada marka sayfalarıyla etkileşime geçmelerini ne sağlıyor? İlk akla gelen sebep olarak, tüketicilerin sadece markayı ve ürünlerini beğendikleri için o markanın Facebook sayfasını beğendiği söylenebilir. Ancak, elbette ki bu tek sebep değildir.

Sebeplerden bir diğeri olarak, bir marka sayfasını beğenenlerin kendi içerisinde bir topluluk oluşturması gösterilebilir. İnsanların çoğunda bulunan bir ihtiyaç; aidiyet duygusunun pekiştirilmesi, bir gruba ait olma hissidir. Dolayısıyla, bir marka topluluğuna ait olmak da bu hissi pekiştirir. Bu motivasyonla, insanlar belirli marka sayfalarını beğenebilmekte ve etkileşime kendiliklerinden geçebilmektedirler.

Ödüllü kampanyaların gücü nedir?
Diğer bir açıklama olarak kendine yer edinen ödüllü kampanyalar da etkili bir araçtır. Tüketiciler, bir markanın ödüllü kampanyası olduğu zaman o sayfayı beğenebilmektedirler. Yani; ödül kazanma ihtimali karşılığında sayfa beğenisi. Örnek olarak; bir ev ürünleri markası, sayfayı beğenen ve ilgili içeriğe yorum yapan kullanıcılarından bir tanesine gardırop hediye edeceğini duyurur. Bu motivasyonla da tüketicilerin ve potansiyel tüketicilerin sayfayı beğenmesini sağlar.

Bu karşılıklı ilişki nasıl karşılıklı bir iletişim ve marka bağlılığına dönüşür?
Marka kişiliği, tüketicinin kişiliğiyle örtüştüğü noktada, ortaklaşa bir iletişimin; diyaloğun temelleri atılır. Tüketici, kendi kişiliği veya olmak istediği kişiliği marka kişiliğinde gördüğü noktada o markaya bağlılık oluşturur ve ucunda ödül olmadığı halde marka sayfasını beğenir, yorum yapar. Kampanyacı takipçiler marka ile iletişim halinde olan tüketiciler haline gelir.

Markalar bu güzel sonuca nasıl ulaşabilir?
Elbette ki birçok farklı yolu olsa da dikkat çeken birkaç yöntemin aşağıdaki gibi olduğu söylenebilir.

İçerik paylaşımlarında bazı özellikler öne çıkmalıdır. İçerikler;

  • Takipçilerin hayatlarını kolaylaştırmalı,
  • Gündemlerini yakalamalı,
  • Kendilerini veya olmak istedikleri kişiyi gösterebilmeli (bunun için kitleyi tanımak gerekir),
  • Fırsatları duyurmalı,
  • Kendilerini iyi hissettirmelidir.

Ayrıca, takipçilerin fikirlerini sormak, onları dinlemek ve değer verildiklerini hissettirmek de marka bağlılığı yaratmak açısından önem teşkil etmektedir.

Böylece, tüketicilerin ve potansiyel tüketicilerin hem marka sayfasıyla iletişime geçmesi hem de markanın bir parçası olarak etkileşim ve bağlılık içerisinde bu iletişimi sürdürmesi sağlanabilecektir.

Marka ve sektörlere özel bir çok premium rapora Sosyal Medya Takip Programı BoomSonar modüllerinden biri olan BoomSocial Sosyal Medya Analiz platformumuzdan ulaşabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak